Mājaslapā publicēto fotogrāfiju izmantošana
pieļaujama tikai ar JRT rakstisku atļauju.
Plašāka informācija pieejama šeit.
VERTERS
Image CAPTCHA
Daloties savā viedoklī par izrādi, JRT aicina ievērot morāles un pieklājības normas un iztikt bez rupjībām.
Lūguma neievērošanas gadījumā JRT patur tiesības dzēst skatītāja viedokli.

VERTERS

Visaugstākās likmes – mīlestība, nāve, dzīvība, ticība. Un dzīvesstāsts, kas pārvēršas poēzijā.

Autors: J.V.Gēte
Režisors, dramatizējuma autors - Pēteris Krilovs
Scenogrāfs - Henrijs Preiss
Lomās: Ģirts Ēcis, Vilis Daudziņš, Ilze Rudzīte, Kaspars Znotiņš, Vigo Roga, Andris Keišs, Ģirts Krūmiņš, Andis Strods, Regīna Razuma, Vija Artmane, Māris Liniņš, Elita Kļaviņa, Baiba Broka, Sandra Kļaviņa, ansamblis "Saulēniņi"

Pirmizrāde: 1999. gada 18. februārī

Izrāde tapusi ar Kultūrkapitāla fonda un Gētes institūta Rīgā atbalstu

Mūžam senā un joprojām aktuālā tēma par mīlas ceļiem, par vienīgo patieso kaislību nepareizā vietā un laikā: jaunā Vertera neprātīgo mīlestību pret Loti. Milzums emociju - spilgti, kailsīgi, bet arī ne – ikdienišķi, ne tā kā tiek uzskatīts par normu. Tādēļ arī traģiski.
Uz JRT skatuves Verters dalīsies savās pārdomās, atziņas un jūtās ar savu draugu Vilhelmu. Vilhelms (pēc Vertera nāves) izdos grāmatu. Tas viņams ir svarīgāks par visu. Vilhelmam māksla svarīgāka par dzīvi, dzīvošanu, realitāti. Vilhelmam (tāpat kā Gētes draugam Merkam) Lote nepatika, bet patika tas, ko Verters par viņu uzraktīja. Verterisms...
Pirmoreiz skatuvei “Verters” piedzima Daugavpils teātra studentu darbu skatē. “Toreiz mums likās, ka arī Verters – tāpat kā mēs – mīl, cieš un dzīvo ārpus dotās realitātes. Mūsu, arī viņa atziņas un lēmumi bija galīgi. Viņš, arī mēs zinājām, ka kļuda ir pašos. Verterisms...”- tā Pēteris Krilovs.
Gēte uzrakstīja “Verteru” ēetrās nedēļās un grāmata viņu padarīja slavenu. Par pašu Gēti zināms gandrīz viss, viņa dzīve ir tik pat slavena kā māksla. Iestudējums savā ziņā ir izaicinājums, vispirs – tā veidotājiem, pārbaudījums aktieriem – pārradīt vēstuļu formā sarakstīto romānu skatuvei, pārnest varoņu iekšējo darbību un pārdzīvojumus vizuāla valodā. Šī subjektīvā pasaule prasa milzīgu enerģiju, katra sīkuma paspilgtināšanu. Tā ir arī iespēja šodienas cilvēkiem, mūsu emociju, pieredzes samērot ar Gētes Verteru.
Izrādes veidotāji apgalvo, ka 200 gadu vecais konflikts ir joprojām aktuāls - spilgts, liels raksturs nepēj samierināties ar ikdienas banalitāti. Tomēr:“mēs visi esam vairāk vai mazāk vilhelmi, jo vienīgi Verters mīlēja dzīvi vairāk par mākslu, bet mēs taisām izrādi. Vilhem-isms.”