Mājaslapā publicēto fotogrāfiju izmantošana
pieļaujama tikai ar JRT rakstisku atļauju.
Plašāka informācija pieejama šeit.
JA TU ESI SIVĒNS
Image CAPTCHA
Daloties savā viedoklī par izrādi, JRT aicina ievērot morāles un pieklājības normas un iztikt bez rupjībām.
Lūguma neievērošanas gadījumā JRT patur tiesības dzēst skatītāja viedokli.

JA TU ESI SIVĒNS

Izrāde bērniem un vecākiem

Ineses Zanderes dzejoļi un pasakas
Jēkaba Nīmaņa dziesmas
JA TU ESI SIVĒNS

Māsas un brāļa piedzīvojumi sapnī. Mīklupanti, kam astes ar banti. Lēkšošana ar čigānu zirgu un brauciens ar čukčuklāci. Krustmāte Nafta, krustmāte Gāze un Staņislavs Sērkociņš. Gaiļa kunga veikals, kāzas un limonāde!

Piedalās: labsirdīgā rokgrupa SIVĒNU BANDA (Varis Piņķis, Inga Alsiņa-Lasmane un Jēkabs Nīmanis)

Režisori – Varis Piņķis un Inga Alsiņa-Lasmane
Mākslinieki – Edmunds Jansons, Juris Petraškevičs, Ūna Laukmane

Izrāde notiek JRT Mazajā zālē
Izrādes ilgums: 40 min (bez starpbrīža)
Biļešu cena:
bērniem 5,60 EUR
pieaugušajiem 8,00 EUR

Pirmizrāde: 2007. gada 14. septembrī

Izrādi atbalsta portāls: www.calis.lv

Māsa un brālis vienlaikus sapņo vienus un tos pašus piedzīvojumus – taču katrs no viņiem savu sapni tulko citādi. Māsa ceļo, pūloties sasniegt savu sapņu Ameriku, brālis – cenšoties atgriezties no Amerikas mājās. Mūžīgās ilgas būt tur, kur mūsu šobrīd nav, katru neveiksmi pārvērš jaunā iespējā.
Izrādes nosaukums nācis no grāmatiņas “Ja tu esi sivēns” – Ineses Zanderes mīklupantu krājuma. Tie ir „nepabeigti” dzejoļi. Katrā mīklupantā ir mazs tukšums, kurš gaida vārdu. Katrs dzejolis gaida to, kurš viņu saprot, ļauj bērnam piedalīties spēlē un uzminēt vārdā nenosaukto.
Izrādi var skatīties visa ģimene kopā.
Tajā ir skaitīkļi un rotaļpanti, lēkšošana ar čigānu zirgu un brauciens ar čukčuklāci maziņiem, piedzīvojumi ar krustmāti Naftu, krustmāti Gāzi un Staņislavu Sērkociņu lielākiem, mazliet brīvības un prieka pieaugušajiem, Gaiļa kunga veikals, kāzas un limonāde, bungas, ģitāras un dziesmas.

Vārds: Gita, 07.12.2015
Viedoklis: Patika gan peiaugušajiem, gan bērniem! Paldies, ka jūs iestudejat gaumīgas izrādes bērniem! Vienīgais - dziesmās nevar saprast tekstu (es tiešām centos!), varbūt pie tā varētu peistrādāt?
Vārds: Oma, 04.12.2011
Viedoklis: Paldies ! Liels paldies! Paldies par to, ka arī pret maziem skatītājiem Jūs izturaties ar cieņu! Ir redzams gan ieguldītais darbs, gan izpratne par pedagoģiju, gan mīlestība pret bērniem! Ne vēsts no sajūtas, ka izrāde uztaisīta viens/divi, ar domu - populārs stāsts, vecāki vedīs bērnus, jo kaut kur taču jāved, nopūlēties ar to, lai bērniem patiktu, nav vērts, jo viņi tāpat neko nesaprot. Pāris skaļu blīkšķi, skriešana viens otram pakaļ pa skatuvi, apdullinošs mūzikas pavadījums utt. un lieta darīta. Diemžēl pēdējos gados t.s. bērnu izrādēs tikai to vien redz. Vēlreiz sirsnīgs paldies režisoram un aktieriem!!
Vārds: Jolanta, 21.03.2010
Viedoklis: Fantastiska izrāde, iepriekš ar bērnu bijām lasījuši daļu dzejoļu, bet nu atkal grāmata rokās un pilnīgi citām acīm to redzam, turklāt bērns dzejoļus tagad attēlo kā teātrī. BRAVO!
Vārds: ieva, 15.11.2009
Viedoklis: Pēc izrādes biju stipri apmulsusi. Šokēja krāsainā un interesantā dzejas izspēle. Kaut kas neiedomājams!!! Paldies režisoram un aktieriem!!!
Vārds: saulīte, 02.05.2008
Viedoklis: Alsiņa=Pepija. Vajag vairāk bērnu lugu!!! Ilgi gaidīt nevarēs, jo vienkārši - izaugsim! Tāpēc sasparojieties!

Ziņa par mazo sivēntiņu
Diena
autors Henrieta Verhoustinska


Bērni teātrī negrib svinīgā klusumā raudzīties uz kaut ko aiz "ceturtās sienas". Atšķirībā no pieaugušajiem, kas sadalās divās nometnēs, — tādos, kas sajūsmināti pieņem jebkuru teātra mēģinājumu kontaktēties "pa tiešo", un tādos, kas privātās telpas un distances pārkāpšanu uztver kā personīgu aizvainojumu, — lūk, atšķirībā no mums bērni neiedala telpu savā un teātra. Bērni visu notiekošo uztver kā notiekošo ap sevi, un tikai no katra kautrības vai audzināšanas atkarīgs, cik ļoti mazais cilvēks atsaucas uz teātra piedāvājumu piedalīties.

Un, protams, tas atkarīgs no piedāvājuma. Režisors Varis Piņķis, Jaunā Rīgas teātra (JRT) izrādei Ja tu esi sivēns izvēloties Ineses Zanderes dzejoļus, zināja, ko dara. Pirmkārt, no mūslaiku bērnu dzejniekiem (proti, tiem, kas raksta bērniem, jo raksta jau arī paši bērni) tieši Ineses Zanderes dzeja ar tās unikālo valodu, paradoksālajām atskaņām un bieži rotaļai līdzīgu struktūru ir tā, ko bērni gatavi klausīties pasaku vietā. Otrkārt, Zanderes bērniem domāto tekstu piemērotība teātrim jau pārbaudīta JRT brīnumjaukajā izrādē Iekšiņa un Āriņa, kur divi lieliski aktieri — Guna Zariņa un Kaspars Znotiņš — spēlējās ar dzejoļiem no tāda pat nosaukuma grāmatas.

Ja tu būtu sivēns savā ziņā ir "Zanderiānas" 2.sērija. Abas izrādes vieno ne tikai dzejoļi, bet arī Mazās zāles omulīgā telpa, ko gan toreiz, gan tagad vienkārši, bet bērna un vecāku acij tīkami krāsaini iekārtojusi māksliniece Ūna Laukmane (arī bērnu dzejoļu grāmatu māksliniece, kurai jaunākajā izrādē pievienojušies mākslinieki Edmunds Jansons un Juris Petraškevičs). Tāpat kā Iekšiņā un Āriņā, arī še bērnus uzrunā divi aktieri — Varis Piņķis un Inga Alsiņa. Šoreiz gan viņiem pievienojies komponists Jēkabs Nīmanis ar savām dziesmām, bet dzejoļiem no mīklu krājuma Ja tu esi sivēns, Limonāde (iespējams, arī citiem) — arī pasakas, piemēram, par māsu, brāli un viņu sapni par Ameriku.

Deguniem tikko izlienot no segapakšas (viens no galvenajiem scenogrāfijas elementiem ir divas gultiņas, kas pēc vajadzības pārtop kuģī, mājā u.c.), brālis un māsa sāk apmētāties ar baltām pingponga bumbiņām, kuras izrādes beigās tiek vai katram mazajam skatītājam, kurš to vēlas. Spēle pāraug fantastiskā stāstā par abu sapni, un tad, vārds pa vārdam, bērni tiek iesaistīti vārdu un atskaņu minēšanā, kā arī īstās rotaļās, kur "ar kājiņām sper tap tap tap, ar rociņām sit klap klap klap" un griežas uz riņķi, tā ka gandrīz sanāk deja.

Vienkāršība un spēles azarts izrādē mijas ar tēlainību, kas bērnu ausīm varbūt vēl paslīd garām, tomēr ļoti uzrunā vecākus, kā brīnišķais dzejolis par milzu zivi, kas "skatījās uz Rīgu ar zelta aci spīdīgu caur vilni caurspīdīgu". Īpaši Ingas Alsiņas meitenīgā dedzība ir tik atbilstoša izrādes auditorijai, tāpat Vara Piņķa prātīgais vecākais brālis. Viņiem līdzi īsti netiek Jēkaba Nīmaņa atveidotais muzikants, gan tāpēc, ka režisors nav viņam paredzējis īstu vietu tēlu sistēmā, gan tāpēc, ka mūziķis spēles laukumā nejūtas īsti droši. Arī viņa komponētās dziesmas šoreiz ir pārāk abstraktā "roķīgā" stilā, tām trūkst melodiskuma, kas piemita Nīmaņa Latviešu mīlestības hītiem un būtu īsti vietā bērnu izrādē.

Stundu garā izrāde — rotaļa ir labi pielāgota pavisam mazu bērnu (3—6 gadi) uztverei un ievieš kādu jaunu krāsu viņu valodā un, kas zina, arī domu pasaulē.

Skatāmpanti bērniem un pieaugušajiem
Kultūras Forums, 21.-28.09.2007
autors Baiba Kalna


Ievadot sezonu, Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis atzina, ka bērnu izrāžu JRT repertuārā ir maz, jo viņi laikam tā īsti tās neprotot taisīt, tāpēc tādas top tikai tad, ja kādam ir patiešām laba ideja. Kā rāda JRT šīs sezonas pirmais jauniestudējums Ja tu esi sivēns, — izrāde bērniem, kā arī tiem, kuri ir spējīgi pacelties līdz bērnu līmenim, šāda laba ideja ir radusies, turklāt tā arī veiksmīgi materializējusies uz skatuves. Uzvedumam ir divi režisori - Varis Piņkis un Inga Alsiņa, kuri vienlaicīgi izrādē darbojas arī kā aktieri, muzicē un dzied, viņiem piebiedrojies teātra mūziķis Jēkabs Nīmanis.
Izrāde ir balstīta Ineses Zanderes dzīvespriecīgos un asprātīgos bērnu dzejoļos un pasakās, kuru sižeti tiek izspēlēti darbības gaitā un tēli uz skatuves atdzīvojas, ļaujot nonākt krāsām un skaņām bagātā, draudzīgā pasaulē. Turklāt šajā spēlē aktīvi var piedalīties arī bērni, jo daudzi dzejoļi nav pabeigti - mīklupantos atsevišķi vārdi netiek izteikti, tie, vadoties pēc dzejoļa konteksta, ritma un atskaņām, ir jāuzmin skatītājiem, kas arī visnotaļ sekmīgi un priecīgi notiek. Tādējādi starp spēles laukumā notiekošo un publiku izveidojas rotaļīga un dinamiska sasaiste, kas ne mazākajā mērā nav samākslota vai uzbāzīga, kā tas reizumis vērojams bērnu izrādēs, kur bērnus par visu vari cenšas iesaistīt uzveduma darbībā. Izrādi kompozicionāli ierāmē māsas un brāļa sapņi - māsa ceļojot vēlas nokļūt Amerikā, bet brālis - atgriezties no Amerikas mājās, taču abiem allaž kaut kas neļauj ilgoto īstenot, tomēr tas netraucē norisināties ari dažādiem citiem piedzīvojumiem: Cūkas kundzes, Aitas kundzes un Zoss jaunkundzes gājienam uz Gaiļa kunga veikalu, notikumiem ar krustmāti Naftu, krustmāti Gāzi un Staņislavu Sērkociņu, skābo kāpostu un desiņu kāzām un daudz kam citam tikpat neparastam un jautram.
Iestudējuma izteiksmība atklājas ne tikai aizraujošā sižetā, bet ari aktierspēlē, mūzikā un scenogrāfijā. Mākslinieki Edmunds Jansons, Juris Petraškevičs un Ūna Laukmane izveidojuši nepretenciozu, izvēlētiem spēles noteikumiem ļoti piemērotu scenogrāfisko noformējumu un kostīmus. Uz skatuves novietotas divas gultiņas, kas pārklātas ar omulīgi rūtainām segām, uz grīdas izritinātie strīpainie grīdceliņi šķiet atceļojuši no vecmāmiņas lauku mājām. Telpas dibenplānā novietotas durvis ar pāris pakāpieniem un iezīmēti divi lodziņi - monitori, kuros sākotnējo noslēpumainas zvaigžņu kartes gabaliņu atgādinošo ornamentu nomaina kustīgas bildes, kas sasaucas ar spēles laukumā ritošo darbību - pa debesīm slīdoši mākonīši, lidojošas zivis, viļņu šūpota limonāde u.tml. Šeit skatāms ari izrādē iesaistītai rokgrupai Sivēnu banda nepieciešamais aprīkojums: ģitāra, bungas, ar sarkanu lentes pušķi izrotāts mikrofons.
Ari izmantotie izteiksmes līdzekļi it kā ir visai vienkārši, bet izdomas bagāti, ļoti precīzi un I. Zanderes dzejoļu noskaņai un garam atbilstoši. Tā ir atklāta, aizraujoša rotaļa, kurā izmantotie priekšmeti ir multifunkcionāli, kā jau tas bērnu spēlēs mēdz būt. Tās dalībnieki izliek dažādus spilgtus, katru par sevi saistošus klucīšus, kas tiek ari savākti kopā vienotā būvē. Kā krāsainā kaleidoskopā, kuru pagriežot ikreiz izveidojas jauns, interesants zīmējums, turklāt tie labā ritmā mainās, raiti pārplūstot cits citā. Gulta gluži dabiski kļūst par kuģi, plastmasas maisiņi kalpo kā baloni, sega pārvēršas lielā zivī, bet kabatas lukturītis uzzibsnī kā jāņtārpiņš. Mīklupantu minēšanu aktieri pārvērš azartiskā mozaīkā, kuru ik pa laikam papildina, no abās skatuves pusēs novietotām kastēm izņemot rotaļlietas - dažādus priekšmetus: globusu, karodziņus, krūzītes u.c, kuri aktīvi tiek iesaistīti darbībā. Kā izrādē varam pārliecināties, katrā mazā meitenē un zēnā slēpjas gan lietpratējs, gan romantiķis, un fantāziju pilnajā bērnības pasaulē ir jauki darboties visiem kopā, zinot, ka vienam bez otra pasaule nebūtu tik daudzveidīga un gaiša.
Izrādes ieguvums ir ļoti darbīgā vizuālā tēlainība, kuru veidojot, veiksmīgi izmantotas teātra daudzveidīgās iespējas. Tikpat lielu lomu kā vārds šeit spēlē citi izteiksmes līdzekļi, kas jo īpaši būtiski ir bērnu izrādē, - attēls, skaņa, mūzika, izrādes vizualitāti niansēti papildinošās gaismas. Aktieri Varis Piņkis un Inga Alsiņa iepriecina ar radošu atraisītību un aizrautību, un ir redzams, ka šī spēle viņiem pašiem sagādā prieku un pozitīvas emocijas. Turklāt darbošanās ne uz bridi neieslīgst tukšā, uzspēlētā rosībā, viss notiek organiski un piepildīti. Viņiem piespēlē dziesmu autors Jēkabs Nīmanis, kura veidotā skaņu telpa atraktīvi piedalās izrādes gaisotnes radīšanā. Muzikālais risinājums ir kolorīts, ritmisks, tas palīdz bērniem viegli uztvert notiekošo, dzīvot līdzi ritmam un iegaumēt dziesmiņas. Skaņas un mūzika, kas lieliski sasaucas ar I. Zanderes dzejoļu un pasaku delverīgo noskaņojumu, darbīgi papildina uz skatuves notiekošo un ir uztverami kā pastāvīgs personāžs, kam vēl vienu niansi piešķir tas, ka muzicēšanai tiek izmantoti ne vien mūzikas instrumenti, bet ari citi priekšmeti, piemēram, krūzītes.
Rezultātā ir tapis jauks, krāsains, labsirdīgs iestudējums, kuru iespējams vērot bez garlaikoto bērnu sarunāšanās zālē, jo tas aizrauj gan mazus, gan lielus. Mazākie bērni var sekot līdzi asprātīgai, viegli uztveramai un saprotamai tēlainībai, lielāki minēt mīklu pantus, bet mammas un tēti – baudīt prieka, optimisma un atbrīvotības pilno gaisotni, jo kā atgādina izrādes varoņi, patiesībā taču mēs esam putni. Turklāt šeit iespējams gūt ierosmi rotaļām ar bērniem mājas apstākļos, daži ieteikumi kurām rodami ari izrādes programmiņā. Tādējādi izrāde var kalpot par rotaļāšanās mācību stundu vecākiem, kurā rast idejas spēlēm ar saviem mazuļiem, izmantojot mājās esošos priekšmetus un rotaļlietas, kurām, kā uzskatāmi pārliecināmies iestudējumā, nebūt nav jābūt dārgām, greznām un sarežģītām, galvenais ir pašu izdoma un spēlesprieks.

Sivēnu banda
5min.

«Mēs nemā­kam taisīt bērnu izrādes un godīgi atzīstamies. Mēs to darām tikai tad, ja kādam rodas laba ideja,» īsi pirms sezonas sākuma teica Jau­nā Rīgas teātra (JRT) māk­slinieciskais vadītājs Alvis Hermanis. Labu ideju at­rast izdevās — un jau šo­dien JRT skatītājiem piedā­vā jaunu bērnu izrādi Ja tu esi sivēns, kas iestudēta pēc Ineses Zanderes dzejoļiem un pasākām.

Izrādes nosaukums nācis no grāmatiņas Ja tu esi sivēns — I.Zanderes mīklupantu krājuma. Tie ir «nepabeigti dzejoļi». Katrā mīklupantā ir mazs tukšums, kurš gaida vārdu. Katrs dzejolis gaida to, kurš viņu saprot, ļauj bērnam piedalīties spēlē un uzminēt vārdā nenosaukto. Izrādi var skatīties visa ģi­mene kopā. Tajā ir skaitīkļi un rotaļpanti, lēkšošana ar čigānu zirgu un brauciens ar čukčuklāci maziņiem, piedzīvojumi ar krustmāti Naftu, krustmāti Gāzi un Staņislavu Sērkociņu lielā­kiem, mazliet brīvības un prieka pieaugušajiem, Gaiļa kunga veikals, kāzas un limonāde, bungas, ģitāras un dziesmas. Izrādes režisors — Varis Piņķis. Lomās — labsirdīgā rokgrupa Sivēnu banda: Varis Piņķis, Inga Alsiņa un Jē­kabs Nīmanis.