PĒDĒJĀ ĻEŅINA EGLĪTE
Režisors - Uldis Tīrons
Režisors Uldis Tīrons par iestudējumu: "Ļeņins, par kura ietekmi vēsturē, šķiet, neviens vairs nevēlas neko zināt un kurš tepat pie mums gandrīz pusgadsimtu rēgojās uz katra stūra, šķiet laimīgi izgaisis, atstājot dvēselēs grūti uztaustāmu nepatiku vai vienkārši – tukšumu. Lai nu kā, nepatika pret vēstures personāžu tomēr ir jūtas, un ar tām var kaut ko iesākt – šajā gadījumā radīt teātri.
Lai arī uz skatuves atradusi vietu mītiskā Ziemassvētku eglīte, ko Ļeņina vectēvs īsi pirms nāves esot sarīkojis vietējiem bērniem, šis iestudējums nav paredzēts bērnu baidīšanai ar kādu pasaku cienīgu vēstures briesmoni, kurš pa taisno no stikla zārka Sarkanajā laukumā nonācis uz JRT skatuves; uzdevums ir daudz ambiciozāks: izrādīt jaunu Ļeņinu, iespiežot viņu īsajos brīžos pirms un pēc nāves.
Gluži kā pirms 100 gadiem, pie mums Ļeņinu atkal sargā latvieši, un tāpat kā toreiz viņi izgudro savus rituālus pie mūžīgās mūmijas mauzoleja, cenšoties apmānīt laiku un saglabāt savu vēsturisko nevainību. Iespējams, latvieši zina, ka vienīgais veids, kā saprast pašiem sevi, ir saprast savus miroņus – līdz pat viņu augšāmcelšanās brīdim."
1917.gada revolūcijas autors un padomju valsts dibinātājs Krievijā Vladimirs Ļeņins (1870–1924) ir "pazemināts" vairākkārt, tostarp padarot par komunistu kulta svēto govi, kam uzslēja pieminekļus gandrīz vai visās Padomju Savienības pilsētās, kā arī – pēdējoreiz – pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās, tā saucamajā "pārbūves" laikā, kad plaši tika publicēti dokumenti, kas apliecināja viņa dalību jaunās valsts pretinieku iznīcināšanā, liekot viņu izsvītrot no jaunās vēstures mācību grāmatām. Lai arī "Kremļa sapņotāja" iecerētā pasaules revolūcija tā arī nenotika, viņa iespaids uz Krievijas (un arī Latvijas) likteni bija milzīgs: viņa radītā valsts uz 50 gadiem aprija Latviju, nomocīja un nogalināja neskaitāmu skaitu savu pilsoņu, Krievija līdz pat šim laikam cenšas izkārpīties ārā no padomju utopijas drupu apakšas, bet viņa taisnīgās sabiedrības idejas vēl joprojām atrod savus piekritējus visā pasaulē. Tūlīt pēc nāves komunistu kulta veidotāji viņa līķi izstādīja stikla zārkā mauzolejā pašā Maskavas centrā, un daudzi uzskata, ka tieši viņa mūmijas atrašanās virs zemes arī ir pašreizējo nelaimju cēlonis.
Ļeņins piedalīsies savā nāvē
, ar Uldi Tīronu sarunājas Linda Kusiņa, Latvijas Avīze, 16.10.2017.
Par Ļeņinu. Citā toņkārtā
, ar Uldi Tīronu sarunājas Līga Rušeniece, NRA, 17.10.2017.