AUSTRUMVĒJŠ RIETUMVĒJŠ

AUSTRUMVĒJŠ RIETUMVĒJŠ
Režisors - Māra Ķimele

Vairāku gadu garumā JRT fokusējis uzmanību uz Latviju un Latvijas cilvēkiem, individuālajā cenšoties atrast kopīgo un vienojošo. Šī sezona iezīmē jaunu meklējumu ceļu, pievēršanos citām, mums mazāk zināmām kultūrām. Māra Ķimele pievēršas tradīcijām bagātajai Ķīnas kultūrai.
Pasaulslavenā romāniste, ilgus gadus Ķīnā dzīvojusī amerikāniete Perla Baka (1892-1973) visus savus romānus rakstījusi par Tālajiem Austrumiem, galvenokārt par Ķīnu. Viņas pirmais romāns „Austrumvējš rietumvējš” (1929) ir ļoti interesants Rietumu tradīcijās audzināta cilvēka skatījums uz Ķīnu no iekšienes, pie tam tas ir mīloša cilvēka skatījums. Perlu Baku caurcaurēm valdzina Ķīna, tās kultūra, rakstniece līdz sīkumiem pārzina sadzīvi, tradīcijas, galvenais, šo tradīciju cēloņus, to iekšējo loģiku.
Ļoti poētiskais un skaistais romāns „Austrumvējš rietumvējš” ir jaunas, viduslaiku garā audzinātas ķīnietes stāsts par centieniem saprasties ar savu moderni domājošo, Amerikā izglītoto vīru, kuram, pēc studijām atgriežoties dzimtenē, šķiet smieklīgi dzīvot pa vecam, nēsāt tradicionālos ķīniešu tērpus, kopt ierasto vīrieša un sievietes saskarsmes modeli. Šajā stāstā ir daudz humora un arī skumju par aizejošo pasauli, kura neapšaubāmi bijusi gan skaista, gan nežēlīga, bet visās norisēs likumsakarīga.
1938.gadā Perla Baka saņēma Nobela prēmiju literatūrā par patieso mīlestību un dziļo cilvēcību, ar kuru viņa savos darbos atainojusi Ķīnu visās tās daudzveidīgajās krāsās.

Lai nodrošinātu labāku pieredzi, tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Uzzināt vairāk