Mājaslapā publicēto fotogrāfiju izmantošana
pieļaujama tikai ar JRT rakstisku atļauju.
Plašāka informācija pieejama šeit.
SKOLOTĀJS JĀPS UN KLASE
Image CAPTCHA
Daloties savā viedoklī par izrādi, JRT aicina ievērot morāles un pieklājības normas un iztikt bez rupjībām.
Lūguma neievērošanas gadījumā JRT patur tiesības dzēst skatītāja viedokli.

TEACHER JAAP AND THE CLASS

After stories by Jacques Vriens “Meester Jaap”

Jaap, the new teacher of Form three, is a bit strange, some would say — crazy. It turns out that funny Jaap, who is baking pancakes in the class when explaining fractions, who is singing wrong, boasting with his super baby, playing football awkwardly, supporting love with sweets, and jumping into the pool together with the class, is able to help children understand even very serious matters.

Staged by: Guna Zariņa, Kaspars Znotiņš, Ūna Laukmane, Mārcis Lācis, Oļegs Novikovs

Translation – Inese Paklone

Venue: the Big Stage
Duration: 1 h 10 min
Price: 5,00; 7,00; 10,00; 15,00 EUR

Premiere on May 14, 2010

Sižets LTV 15.05.2010
Sižets LTV 15.05.2010
Name: Kristīne, 04.02.2019
Comment: Varbūt laiks, varbūt jau jābeidz rādīt...nezinu. Mani bērni uzreiz sāka garlaikoties un jautāt, kad beigsies. Darbietilīgs, viena aktiera priekšnesums ar jautajumu - mēs nesapratīsim laikam mākslu, mam!
Name: Daina, 12.11.2017
Comment: Sirsnīgs paldies par brīnišķīgo izrādi! Tas bija baudījums maziem un lieliem, atgriešanās bērnībā, kad paši spēlējām ar dažādām balsīm un neticamiem tēliem, prieks par savu bērnu prieku, dzīvojot līdzi uz skatuves notiekošajam, un sajūta, ka šai grāmatai būtu jābūt kā skolotāju rokasgrāmatai! Paldies! :)
Name: Judīte, 17.10.2017
Comment: Milzīgs paldies par pozitīvajām emocijām! Biju noskaņota skeptiski, bet tiešām lieliska izrāde. Rādītājs ir bērnu ieinteresētība un sajūsma par notiekošo izrādes laikā. Paldies, ka atgādiniet par fantazēšanu, iztēlošanos un vienkāršību. Iesaku citiem un gribu redzēt vēl!
Name: edīte, 16.10.2017
Comment: Lieliska izrāde! Abas ar meitu bijām sajūsmā! Guna Zariņa - kā vienmēr IZCILA! Gaidām vēl kādu tik pat jautru un reizē pārdomas raisošu, visai ģimenei domātu, izrādi. Paldies!
Name: Aija, 13.10.2017
Comment: Viena no manu bērnu mīļākajām izrādēm. Lieliska! Redzēta vairākkārt. Tomēr tā ir mazās zāles formāts. Bijām ļoti vīlušies to skatoties Miera ielas Lielajā zālē - zālē daudz bērnu, liels troksnis un nepārtraukta kņada, no pēdējām rindām praktiski nevar dzirdēt.

Jāps apbur
Diena
autors Zane Radzobe

Tiem, kuriem pāri desmit gadiem, uzrakstīt recenziju par bērnu izrādi nav viegls uzdevums. Ej nu saproti, kur beidzas spēles prieka baudīšana un sākas didaktiski priekšstati par to, kam bērniem vajadzētu un kam nevajadzētu patikt. Ja gadi starp «man ir septiņi» un «ha, man desmit» (noklausīta saruna teātrī) ir faktiski nepārvarama barjera (kurš gan to apšaubīs?), ko lai dara tie nelaimīgie bērnu izrāžu apmeklētāji, kuriem gadu vairāk? Nezaudējiet drosmi! Skolotājs Jāps un klase Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē ir izrāde visu vecumu skatītājiem, kas nav zaudējuši spēju ļauties spēles priekam. Īstais izrādes kritiķis - trīs klases - pēcpusdienā, kad skatījos izrādi, reaģēja vētraini. Reti teātrī redzams, kā omulīgs puika aiz smiekliem no pirmās rindas krēsla noslīd uz grīdas.

Starp Makarenko un Popinsu

Izrādi pēc holandiešu autora Žaka Frīnsa stāstu motīviem iestudējuši aktieri Guna Zariņa un Kaspars Znotiņš, paši arī spēlē attiecīgi klasi un skolotāju. Stāsti vēsta par ekscentrisku pedagogu, kurš notur savas «3.b» uzmanību ar spēlēm un ne vienmēr strikti pedagoģiskām, kaut allaž audzinošām nodarbēm. Ž. Frīnsa Jāps iederas literatūras pedagogu plejādē, kuras vienā galā A. Makarenko skarbās mācības, bet otrā - Mērija Popinsa un Marijas fon Trapas idealizēts tēls. Jāps sliecas uz «vieglāko» galu, tāpēc saturs ir piemērots pirmo klašu audzēkņiem, kuri pret ampelēšanos vēl nav kļuvuši pārāk piesardzīgi, bet jau saskārušies arī ar rūgtākām dzīves pieredzēm. Izrādē līdzās pirmo simpātiju un savstarpējo klases attiecību notīm ieskanas tēma par šķiršanos, nāvi. Dramatizējums veidots ar gaumi un iekšēju ritmu, spējot atsevišķos stāstus sapīt it kā vienā. Bērniem teksts patīk, un tieši auditorijas reakcijās iespējams novērtēt, cik tas patiesībā ir niansēts, - šķietami nemainīgajā intonācijā ieskanas gan smiekli, gan nopietnāki sižetiski akcenti. Tā ir laba literatūra, kas tomēr pati par sevi nespēs izklaidēt vecākus, kuri atnākuši saviem bērniem līdzi. Toties aktierspēle to spēj, vienlaikus uzrunājot gan pieaugušos, gan bērnus.

Tīra spēle

Kaspars Znotiņš Jāpu veidojis kā smalku, sirsnīgi grotesku masku. Jāps ir tīra spēle, kas uzrunā ar spilgtu formu (sākot ar ārkārtīgi oranžajām ūsām), un filigrāni novada skatītāju uzmanību uz stāsta morāli, spējot panākt, ka to dzird it kā nejauši, neuzbāzīgi. Tīra spēle, tikai citā žanrā, ir Gunas Zariņas absolūti fantastiskā klase. Dažnedažādus skolēnus aktrise izspēlē objektu teātrī, asprātīgi izmantodama burkas, pudeles, švammes un rotaļu dzīvnieciņus. Meistarības augstākā pakāpe - šķiet, ieraugi kedā labsirdīgo, bet padumjo lamzaku, kam īpaši jāskaidro gramatikas viela, kausli zilajā rotaļu lācītī un pat atšķirības starp klases čaukstenēm, kas nemitīgi irgājas it kā korī. Pievienojiet kokteilim aktīvo darbību - sākot ar Jāpa pārģērbšanos puķainā vasaras kleitā līdz pat publikas mīlulei vistai Dorai (dzeltens celofāna maisiņš), kas izdēj olu (citrons) tieši zem pirmās rindas skatītāju kājām, pirms tam efektīvi «bēgusi» no K. Znotiņa pa visu skatuves telpu, - un sapratīsiet, ka neļauties nav iespējams, vienalga - desmit vai astoņdesmit gadu. Tas, cik viegli jūs ievilina, ir apbrīnojami. Reta parādība Latvijas izrādēs bērniem.